Mit tekint a villamos energia törvény közvilágításnak?
Közvilágítás: a külön jogszabályban meghatározott területnek a közlekedés-, köz- és vagyonbiztonság érdekében szükséges összefüggő, rendszeres, meghatározott időtartamú, villamos üzemű megvilágítása. Közvilágítási berendezés: a közvilágítási célt szolgáló eszköz.
Közvilágítási berendezésnek minősülnek különösen:
a) a fényforrások és lámpatestek a tartozékaikkal együtt;
b) a kizárólag a közvilágítás céljait szolgáló tartószerkezetek;
c) a kizárólag a közvilágítás villamosenergia-ellátását szolgáló vezetékrendszer;
d) a közvilágítás ki- és bekapcsolását, továbbá szabályozását biztosító vezérlőrendszer (többcélú vezérlési rendszer esetén azonban annak csak a közvilágítás célját szolgáló része).
Közvilágítási elosztó hálózat: az elosztó hálózat részének nem minősülő, az elosztó tulajdonában lévő, a közvilágítás villamosenergia-ellátását biztosító kapcsolható, illetve szabályozható hálózat.
Milyen díjakkal jár a közvilágítás működtetése az önkormányzatnak?
- Közvilágítási célú villamos energia díja (fizetendő a szerződött villamosenergia-kereskedő felé) – forgalmi, fogyasztásalapú
- Közvilágítási célú rendszerhasználati és elosztási díjak (fizetendő a területileg illetékes elosztói engedélyes felé) – forgalmi, fogyasztásalapú (kivéve alapdíj)
- Közvilágítási üzemeltetési és karbantartási díj (fizetendő a szerződött közvilágítási üzemeltetési engedélyes felé) – jellemzően az üzemeltetett világítótestekre vetíthető átalánydíj
Hogyan történik a közvilágítási célú villamosenergia-fogyasztás elszámolása?
A közvilágítás céljára vételezett villamos energia fogyasztásmérés nélküli elszámolását az elosztó a fényforrások előtétekkel növelt beépített teljesítményeinek összege és a közvilágítási égésidő szorzataként végzi. Amennyiben az elosztó vagy a közvilágításra kötelezett a közvilágítási célra vételezett villamos energia elszámolását fogyasztásmérés adatai alapján kívánja elvégezni, az elosztó köteles a közvilágításra kötelezett teljes területén a leolvasásokat azonos napon elvégezni, a fogyasztási adatokat összegezni, és az összegzett adatokat továbbítani, illetve a rendszerhasználati díjakat az összegzett adatok alapján számlázni.
Mi alapján tudja az önkormányzat megállapítani a közvilágítási célú teljesítményt?
Az önkormányzattal szerződött közvilágítási üzemeltetési engedélyes az általa üzemeltetett közvilágítási berendezésekről köteles naprakész nyilvántartást (közvilágítási leltár) vezetni. A közvilágítási engedélyes az önkormányzatok és az állami szervek kérelmére köteles térítésmentesen adatot szolgáltatni.
Ki végezhet közvilágítási üzemeltetési tevékenységet?
A villamosenergia-törvény alapján a villamosenergia-ipari tevékenységek végzésének általános feltétele, az engedélyezés általános szabályai közé tartozik, hogy a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal engedélye alapján lehet gyakorolni a közvilágítási berendezések üzemeltetését (a közvilágítási elosztó hálózat közvilágítási berendezéseinek kivételével).
Ki lehet a tulajdonosa a közvilágítási berendezéseknek?
A fényforrások és lámpatestek (valamint tartozékaik) tulajdonosa jellemzően a közvilágítási üzemeltetési engedélyes, önkormányzat vagy akár harmadik fél. A kizárólag a közvilágítás céljait szolgáló tartószerkezetek tulajdonosa jellemzően az elosztói engedélyes, az önkormányzat vagy akár harmadik fél. A kizárólag a közvilágítás villamosenergia-ellátását szolgáló vezetékrendszer tulajdonosa jellemzően az elosztói engedélyes. A villamos energia törvény alapján a közvilágítási elosztó hálózat: az elosztó hálózat részének nem minősülő, az elosztó tulajdonában lévő, a közvilágítás villamosenergia-ellátását biztosító kapcsolható, illetve szabályozható hálózat. Közvilágítás korszerűsítését megelőzően javasolt a korszerűsítéssel érintett berendezések tulajdonosaival megállapodás megkötése már az előkészítési szakaszban.